Darbe Girişimi Sonrasında İki Yeni Kanun Hükmünde Kararname Yayımlandı


Darbe Girişimi Sonrasında İki Yeni Kanun Hükmünde Kararname Yayımlandı. Bu KHK ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kapatıldı. Genelkurmay başkanının ataması bundan böyle cumhurbaşkanı tarafından yapılacak. GATA ve askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı’na bağlandı.

Dört yıllık fakültelerden mezun olanlar muvazzaf subay olabilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 136 subay, astsubay ve uzman çavuş ihraç edilirken, Hava Kuvvetleri’nden 24, Deniz Kuvvetleri’nden altı subay ihraç edildi. ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında görevden alınanlar unvan ve meslek haklarını kullanamayacak, emeklilik haklarından yararlanamayacak. Darbe girişimi sırasında yaralanan ve hayatını kaybeden yurttaşların SGK prim borçları silinecek. 2010’daki KPSS sorularını çalarak herhangi bir mevkiye atanan devlet memurlarının atamaları iptal edilecek. Cezaevlerinde koşullu salıverilmede 1 yıllık süre 2 yıla çıkarıldı. Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacaktır.
KHK/670 Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname
İçin TIKLAYINIZ
KHK/671 Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Kurum ve Kuruluşlara İlişkin Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname
İçin TIKLAYINIZ
2016/9109 Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Asker Hastanelerinin Devrine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Karar
İçin TIKLAYINIZ