Yargıtay Dosya Sorgu İçin Tıklayınız

Yargıtay Dosya Sorgu İçin Tıklayınız. Yargıtay dosya sorgulamak için Yargıtayın e-Hizmetler bölümünden yapabilirsiniz.Yine Türkiye.gov.tr den e-devlet şifresi ile sorgulama yapabilirsiniz.Yargıtay dosya sorgulama işlemlerini aşağıdaki linki tıklayarak Yargıtay web sayfasından yapabilirsiniz.Yargıtay Daire Bilgileriyle Dosya Sorgulama,Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileriyle Dosya Sorgulama,Yargıtay İlk Derece Bilgileriyle osya Sorgulama,Yargıtay Yerel Mahkeme Bilgileri İle Dosya Sorgulama


Yargıtay Dosya Sorgulama

Yargıtay, tüm adli mahkemelerde verilmiş olan dava kararlarının, hukuka uygunluğunu kontrol eden ve denetlemekle yükümlü olan resmi mercidir. Yargıtay denetimine bağlı olan hukuk, ceza ve ticaret mahkemelerinde, taraflarca temyiz edilen tüm dosyalar incelenerek, kararın yasa maddelerine uygunluğu kontrol edilir ve Yargıtay kararları oy çokluğu esasına göre verilir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına ait olan http://www.yargitaycb.gov.tr adresinden tüm ilgili kişi ve kurumlar, kolay ve hızlı bir şekilde bilgiye ulaşarak dosya sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Bu şekilde ilgili dosyanın arşive girip girmediği, incelemede olup olmadığı ve dosyanın ceza dairesindeki numarasını ve gittiği ceza dairesini öğrenebilme imkanları olacaktır.

Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır

Yapılacak ilk işlem http://www.yargitaycb.gov.tr adresinden siteyi ziyaret etmek olacaktır. Burada E- hizmetler seçeneğinden, ilk sırada bulunan dosya sorgulama menüsünü seçiniz. Açılacak olan menüde, sırası ile.

-Mahkeme İli: mahkemenin hangi ilde olduğu seçilerek, devam edilir.

-Mahkeme Türü: mahkeme türünü belirlemeniz için karşınıza seçenekler çıkacaktır. Örneğin mahkemenizin türü, 12. Asliye Ceza Mahkemesi diye gözüküyor ise, seçmeniz gereken mahkeme seçeneği yine Asliye Ceza Mahkemesi olmalıdır.

Bir alt menüye geçtiğiniz zaman, mahkeme ili ve mahkeme türü doğru seçilmiş ise, esas numara ve karar numarası girilmelidir. Bu işlemin sonunda BUL seçeneği karşımıza çıkacaktır. BUL seçeneğini onaylamanız, dosya bilgilerinize ulaşmanız için yeterli olacaktır.

Temyiz edilmiş olan dosyanın, gönderildiği Yargıtay esas numarasını bilmeniz halinde, solda bulunan daire bilgileri bölümünden de sorgulama yapılabilmektedir.